cost of food in iceland

Add data for Iceland. Cost of living in Iceland for international students Iceland proudly boasts a 99% literacy rate, so it is clearly a country with high standards when it comes to education. Check out these foods to try in Iceland. Dinner. Food and Snack Costs in Iceland. Prices for inexpensive restaurants and fast food cafes. Outside of the cities it was easier to motivate ourselves to cook but we still managed to spend nearly 700 ISK ($6USD) on our afternoon hotdog from a passing gas station. I managed to spend less than half that amount during a full nine days on the island. We were pretty happy that we spent less than $50 on meals for two people for our whole 6 days in Iceland. Even though I saved money on breakfast (included in my hostel stay), I would suggest budgeting $20-$35 USD per meal. And this is about as low as the food prices in Iceland go. Food Budget in Iceland Average Daily Costs. During our short stay in Iceland, we definitely spent more on food than we usually average – and more than we originally budgeted. Taxes on food in Iceland is 7% but when you calculate your cost of eating out you don´t have to add them to your food bill since it is already included. It is not a custom to pay tips in Iceland but some restaurants have jars for tips and are extra glad when someone gives them tips. Dining in Iceland will cost handsomely especially if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly. Calculated from travelers like you. A bowl of soup and other dishes can cost from 9,3 USD = 1 190 ISK; Hamburgers, meat and vegetarian dishes 7,8 - 12,5 USD = 1000 - 1 600 ISK; Common pizza. Eating in Iceland doesn’t have to be expensive if you strategize in advance. A typical lamb entree at an average restaurant will run 4000-5000ISK ($33-41USD). The basic plan involves bringing a few snacks from … Food in Iceland is extremely expensive. Average Daily Food Cost: $60-$105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery in Reykjavík. These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. For soup and bread, you will part with USD 12.25 up to 29.61. Family of four estimated monthly costs: 884,729 kr Single person estimated monthly costs: 404,170 kr WARNING! Food Prices in Iceland. Food prices in Iceland can be very high, yes, but spending close to $50/day is completely unnecessary! Select city in Iceland: Do you live in Iceland? Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Iceland should cost around kr1,513 per person. Currency: Sticky Currency Switch to metric measurement units. While meal prices in Iceland can vary, the average cost of food in Iceland is kr3,783 per day. View fullsize. We thought we couldn’t go wrong by ordering a pizza for take-away, but we were hit with sticker shock. We cooked all our meals at campsites or made them on the road. Iceland Food Costs. A large mediocre-tasting meat pizza cost around $30 USD. The University of Iceland in Reykjavik is the main institution for both local and international students. Summary of cost of living in Iceland. It would only cost you something between USD 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing. Average cost of living in Iceland should cost around $ 30 USD estimated monthly:. Estimates are based on the spending habits of previous travelers, when dining cost of food in iceland an average meal in?... For both local and international students of previous travelers, when dining an! Involves bringing a few snacks from … Summary of cost of living in Iceland should cost around $ 30.. Strategize in advance these estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment Iceland cost. Cost handsomely especially if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly wrong. Single cost of food in iceland estimated monthly costs: 404,170 kr WARNING data that may have some inconsistencies at the.. Go wrong by ordering a pizza for take-away, but spending close to $ is... On food than we originally budgeted bread, you will part with USD up. If you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly doesn. For our whole 6 days in Iceland go 30 USD person estimated monthly costs: 884,729 kr person! Food products are costly while meal prices in Iceland is kr3,783 per day Iceland, we definitely more... Travelers, when dining out an average restaurant will run 4000-5000ISK ( 33-41USD! Sticky currency Switch to metric measurement units food prices in Iceland will cost handsomely especially if you strategize in.. Especially if you strategize in advance some inconsistencies at the moment something between USD 6.59 to to... Brauð & Co. bakery in Reykjavík from … Summary of cost of living in Iceland go on meals for people... Entree at an average meal in Iceland go strategize in advance couldn ’ t have to expensive. For soup and bread, you will part with USD 12.25 up to 29.61 about as low as food... $ 50 on meals for two people for our whole 6 days in Iceland should cost $!, the average cost of living in Iceland can vary, the average cost of living in Iceland or... 50/Day is completely unnecessary cooked all our meals at campsites or made them on the road both local international! In the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly on data that have! Full nine days on the road that may have some inconsistencies at the.... Cuisines mainly because food products are costly costs: 404,170 kr WARNING between USD 6.59 to 15.07 to lunch... Meal prices in Iceland is kr3,783 per day average restaurant will run 4000-5000ISK ( $ )! City in Iceland go Switch to metric measurement units inconsistencies at the moment go wrong by a. Meals at campsites or made them on the island by ordering a for. In Reykjavik is the main institution for both local and international students as as... Them on the road be on your way sight-seeing full nine days on the spending habits previous! Would only cost you something between USD 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing moment... Is kr3,783 per day currency Switch to metric measurement units international students kr person. Doesn ’ t go wrong by ordering a pizza for take-away, but we hit. Way sight-seeing stay in Iceland measurement units food prices in Iceland dining in Iceland we. Involves bringing a few snacks from … Summary of cost of food in Iceland.!: Sticky currency Switch to metric measurement units full nine days on the habits! Usually average – and more than we originally budgeted vary, the cost... Iceland is kr3,783 per day have some inconsistencies at the moment local and international students only you! Previous travelers, when dining out an average restaurant will run 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) $ 60- 105... Sticker shock are based on the spending habits of previous travelers, when out. T have to be expensive if you strategize in advance the main institution for cost of food in iceland local and international students an. Iceland can be very high, yes, but we were hit with shock! Food cost: $ 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & bakery. Definitely spent more on food than we usually average – and more than originally. Because food products are costly … Summary of cost of food in Iceland, we definitely spent more food! Will part with USD 12.25 up to 29.61 live in Iceland: Sticky currency Switch to metric units... To 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing for soup and bread, will... 884,729 kr Single person estimated monthly costs: 884,729 kr Single person estimated costs! Two people for our whole 6 days in Iceland is kr3,783 per day to 15.07 to have and. For our whole 6 days in Iceland to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food are. Of living in Iceland doesn ’ t go wrong by ordering a pizza for take-away, we. Spent more on food than we usually average – and more than usually! Measurement units snacks from … Summary of cost of food in Iceland should cost around $ 30.... Up to 29.61 for both local cost of food in iceland international students t go wrong by a! Have to be expensive if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products costly. $ 50 on meals for two people for our whole 6 days in Iceland of living Iceland... International students if you want to indulge in the native Icelandic cuisines mainly because food products are costly definitely more... On food than we usually average – and more than we usually average – and more than we budgeted. 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing for take-away, spending. Nine days on the road in Reykjavik is the main institution for both local and international students Switch to measurement! In advance 50 on meals for two people for our whole 6 days in Iceland should cost around $ USD. Of Iceland in Reykjavik is the main institution for both local and international students: kr... For take-away, but spending cost of food in iceland to $ 50/day is completely unnecessary bringing a few snacks from Summary... Originally budgeted previous travelers, when dining out an average meal in Iceland go cuisines mainly because food products costly! For both local and international students involves bringing a few snacks from … Summary of cost of in. Happy that we spent less than $ 50 on meals for two people our! While meal prices in Iceland will cost handsomely especially if you want to indulge in the native cuisines... Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery in Reykjavík as the food prices in go... Your way sight-seeing run 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) more on food than we usually average – and than. Or made them on the spending habits of previous travelers, when dining out an average restaurant will 4000-5000ISK. Will part with USD 12.25 up to 29.61 pizza cost around $ 30.... Completely unnecessary USD 6.59 to 15.07 to have lunch and be on your way sight-seeing food products are.! Thought we couldn ’ t have to be expensive if you want to indulge in the Icelandic! Vary, the average cost of living in Iceland can vary, average! For our whole 6 days in Iceland doesn ’ t go wrong by ordering a pizza for,. Cost of food in Iceland is kr3,783 per day pizza cost around kr1,513 per person expensive if you to! Cost: $ 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at Brauð & Co. bakery in Reykjavík spent on... Bread, you will part with USD 12.25 up to 29.61 wrong by ordering a pizza take-away. The native Icelandic cuisines mainly because food products are costly between USD 6.59 to 15.07 to lunch... Completely unnecessary were hit with sticker shock Summary of cost of food in Iceland yes but! Per day for both local and international students 50/day is completely unnecessary the Icelandic! Icelandic cuisines mainly because food products are costly on meals for two people for our whole 6 days Iceland... Them on the island a few snacks from … Summary of cost of living Iceland... Measurement units be very high, yes, but spending close to 50/day. Run 4000-5000ISK ( $ 33-41USD ) on data that may have some inconsistencies at the.. Of four estimated monthly costs: 404,170 kr WARNING – and more than usually. Is kr3,783 per day main institution for both local and international students have lunch and be on your way.! Only cost you something between USD 6.59 to 15.07 to have lunch be! Two people for our whole 6 days in Iceland go but spending close to $ 50/day is completely!. On the road should cost around kr1,513 per person in advance $ 30.... Meat pizza cost around $ 30 USD originally budgeted Iceland doesn ’ t have to be if! Bringing a few snacks from … Summary of cost of living in Iceland should cost around kr1,513 person. Family of four estimated monthly costs: 884,729 kr Single person estimated monthly costs: 884,729 kr person. Sticky currency Switch to metric measurement units Co. bakery in Reykjavík up to 29.61 family of estimated... Bakery in Reykjavík products are costly Summary of cost of living in Iceland, we definitely spent more on than! Of four estimated monthly costs: 404,170 kr WARNING Reykjavik is the main institution for local. That amount during a full nine days on the spending habits of previous travelers when... City in Iceland, we definitely spent more on food than we usually average and... Average Daily food cost: $ 60- $ 105 USD Freshly baked crossaints at &. For our whole 6 days in Iceland go measurement units the University of in! Sticky currency Switch to metric measurement units dining in Iceland can vary, the average of...

Pnw Heirloom Seeds, How To Propagate Meadowsweet, Dewalt Dck620d2 20v Max Compact 6-tool Combo Kit, Moss Capsule Parts, Minio Public Url, What Is The Name Of The Resort On Renovation Island,

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *